Collection: Wooden Toys
Wooden toys are safer for children as they are less likely to crack or break and use non-toxic, tested natural dyes. Unlike plastic toys which contribute to landfill waste, wooden toys are a more eco-friendly option that reduces our carbon footprint through sustainable practices. Our hand-made wooden toys are highly durable, often lasting through multiple generations. Additionally, they support child development by encouraging imaginative play, unlike the fleeting attention of flashy plastic toys.
-
Sold outWooden Food & Beverage
Regular price $25.00Regular priceUnit price / perSale price $25.00Sold out -
Retro Car Ugr-T | Mechanical Puzzle
Regular price $55.00Regular priceUnit price / perSale price $55.00 -
UGears 4Kids Merry-Go-Round
Regular price $7.00Regular priceUnit price / perSale price $7.00 -
Classic Wooden Blocks | 50 Unit Blocks
Regular price $89.99Regular priceUnit price / per$89.99Sale price $89.99 -
Wooden Shape Blocks | Triangle, Square & Circle
Regular price $75.00Regular priceUnit price / perSale price $75.00Sold out -
Wooden Tangram | Pink & Orange
Regular price $37.00Regular priceUnit price / perSale price $37.00 -
Sold outWooden Play Food | Country Products
Regular price $68.00Regular priceUnit price / perSale price $68.00Sold out -
Salvaged Teak Root Rustic Handled Tray
Regular price $33.00Regular priceUnit price / perSale price $33.00 -
Sold outExpansion Pack Beginner
Regular price $30.00Regular priceUnit price / perSale price $30.00Sold out -
Sold outCheese & Charcuterie Board
Regular price $40.00Regular priceUnit price / perSale price $40.00Sold out -
Sold outWooden Tray Puzzle | Bugs
Regular price $33.00Regular priceUnit price / perSale price $33.00Sold out -
Sold outWooden Stacker | Bear
Regular price $29.00Regular priceUnit price / perSale price $29.00Sold out -
Moose Wooden Teether
Regular price $18.00Regular priceUnit price / perSale price $18.00 -
Sold outStar Teether | Confetti
Regular price $21.00Regular priceUnit price / perSale price $21.00Sold out -
Star Teether | Mountain
Regular price $21.00Regular priceUnit price / perSale price $21.00